POLUB OFERTĘ NA FACBOOKU:
Lokalizacja:

działki w Bieszczadach atarkcyjna cena, Radoszyce gmina Komańcza

Numer identyfikacyjny: 1683Opis:

Działki Bieszczady na sprzedaż

Radoszyce, gmina Komańcza, działka o powierzchni 154 ary w atrakcyjnej cenie 469.000 zł, znajduje się przy drodze karpackiej nr 897.
Działka w znakomitej lokalizacji, w urokliwym otoczeniu unikalnej bieszczadzkiej przyrody, szerokość działki 220 m.
Fantastyczne stanowiska myśliwskie.
Nieruchomość znakomicie nadaje się pod inwestycje komercyjną, hotel lub pensjonat. 1,5 km do przejścia granicznego ze Słowacją w Radoszycach (nowe przejście graniczne całkowicie sfinansowane przez U.E.).
Do wyciągów narciarskich po słowackiej stronie 8 km. Po polskiej w Karlikowie 15 km, trasa 1600 m. Do wyciągu w Bystrym 40 km - trasa 1000 m dla bardzo zaawansowanych.

RADOSZYCE, wieś na południe od Komańczy (ok. 140 mieszk.).
Na dolnym końcu przystanek, autobusy linii Sanok - Komańcza – Cisna
Jest to osada o bardzo dawnej metryce. Już w czasach rzymskich wiódł tędy trakt handlowy przekraczający główny grzbiet Karpat. Na terenie wsi znaleziono dwie monety rzymskie z I poł. I w. p.n.e. Pierwszy raz nazwa Radoszyce występuje w źródłach pisanych w 1361 r., kiedy bracia Piotr i Paweł z Węgier (herbu Gozdawa) otrzymali od Kazimierza Wielkiego obszary nad górnym Wisłokiem i Osławicą. Byli oni protoplastami czterech znanych rodów ziemi sanockiej: Balów, Bireckich, Dydyńskich i Humnickich. W nadaniu wymieniane jest ”joco deserta", czyli "miejsce puste", zwane Radoszyce Gest to nazwa pochodzenia polskiego, jedyna taka w głębi gór). Każe to przypuszczać, że wcześniej istniała tu już osada, z niewiadomych przyczyn opustoszała. Zapewne Kazimierzowi Wielkiemu zależało na ponownym zaludnieniu terenu położonego przy granicy i ważnym trakcie handlowym, co mogło się przyczynić do wzrostu obronności państwa. W tym czasie bowiem częste były najazdy Węgrów, usiłujących zawładnąć Rusią Halicką. Dopiero w 1441 r. powstała wieś Radoszyce, nominalnie na prawie niemieckim, faktycznie rządząca się prawem wołoskim. Osadżcą i pierwszym kniaziem był Jacobus Walachus, a osadnicy określeni zostali mianem "Walachi". Radoszyce należały do grupy pierwszych wsi prawa wołoskiego; wypracowane tu zasady tego prawa przenoszono do wsi zakładanych później.
Za panowania austriackiego we wsi mieściła się komora celna. Pamiątką z tamtych lat jest kamienny słup graniczny, do dziś stojący na granicznej przełęczy. W 1921 r. Radoszyce liczyły 162 domy i 981 mieszkańców (910 grek., 30 rzym., 41 mojż.). W okresie międzywojennym wieś słynęła z przepięknie zdobionych domów. Kolorowymi glinkami pokrywano obramienia okien i drzwi, po czym malowano na tym tle jasne wzory roślinne i geometryczne. Takie zdobienie domów było charakterystyczne dla wsi nad górną Osławą i Osławicą, ale domy w Radoszycach malowane były najładniej. W czasie działań wojennych 1944 r. część wsi spłonęła. Pogorzelcy wyjechali na Ukrainę radziecką dobrowolnie, ale większość mieszkańców wysiedlono siłą 6 kwietnia 1946 r., pozostawiając tylko nieliczne rodziny kolejarzy. W zamian przybyli tu polscy osadnicy z Podhala i Sądeckiego. Po 1956 r. powróciła część dawnych mieszkańców, dziś wieś ma ludność mieszaną, polsko ukraińską. W centrum wsi stoi drewniana cerkiew parafialna pw. św. Dymitra, zbudowana w 1868 r., obecnie użytkowana jako kościół. We wnętrzu oryginalny ikonostas z czasów budowy cerkwi i rokokowy ołtarzyk. Wokół świątyni mur z łamanego kamienia z wbudowaną parawanową dzwonnicą.
Od 1997 r. na Przełęczy Radoszyckiej (2 km od wsi) działa przejście graniczne dla ruchu lokalnego (tylko osoby zameldowane w przygranicznych gminach).

W naszej ofercie posiadamy wiele atrakcyjnych nieruchomości w Bieszczadach, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem:

Kontakt bezpośredni:

Krzysztof Ogonowski
 kom: 785-773-443
e-mail: biuro@broker.rzeszow.pl

 

Zamieszczone na naszej stronie internetowej ogłoszenia nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego a dane w nich zawarte mają charakter informacyjny i mogą podlegać aktualizacji. Opis nieruchomości został przygotowany na podstawie informacji uzyskanych od właściciela, działki bieszczady sprzedaż

 

 

Jesteś zainteresowany ofertą lub masz pytanie skorzystaj z formularza kontaktowego:
Imię i nazwisko: *

Telefont kontaktowy: *

Adres e-mail: *

Zabezpieczenie:
Captcha

* pole obowiązkowe
Treść zapytania: *

Oferta:
Typ:
Region:
Miasto/Fraza:
Rynek:
Pow. [a/m2]:
-
Cena:
-
lub
Numer oferty:
Agencja Nieruchomości Broker
Adres Biura: ul. Rejtana 53A/201
335-326 Rzeszów
Budynek "RESPAN", II piętro, lok.
nr. 201
Tel: 17 852 47 67
Tel: 17 230 59 59
Tel. kom.: 601 538 400
Email:
biuro@broker.rzeszow.pl
Strona Główna | O nas | Kredyty | Kontakt