Lokalizacja: |
Radom mieszkanie plus zasady, wniosek, zapisy + mieszkania, |
|
Numer identyfikacyjny: | 365 |
Opis:
Mieszkanie plus zasady wnioski warunki
mieszkanie plus Nowa Dęba, Dębica, Stalowa Wola
mieszkania plus Katowice, Gliwice, Trzebinia, Wałbrzych, Tychy, Skawina, Chorzów
mieszkanie plus Biała Podlaska
mieszkanie plus Starogard Gdański
Kupowanie mieszkania pod wynajem
Pomimo stagnacji na rynku sprzedaży nieruchomości (a być może właśnie dlatego) rynek najmu lokali mieszkalnych rozwija się. Popyt w tym sektorze generują głównie studenci, uczniowie, młode rodziny, których nie stać jeszcze na kupienie własnego M oraz firmy, które wynajmują mieszkania dla swoich pracowników. Część osób które wstrzymują się z kupnem własnego mieszkania licząc na dalsze spadki cen nieruchomości, także zasila popyt na rynku najmu. Może warto więc zastanowić się nad nabyciem mieszkania pod wynajem? Kupując mieszkanie z przeznaczeniem pod wynajem należy dokładnie przemyśleć decyzję po to, aby nieruchomość generowała przychody. Inwestycje na rynku nieruchomości należy traktować jako inwestycje długoterminowe.
Jakie czynniki powinny decydować przy wyborze mieszkania.
Po pierwsze: lokalizacja, po drugie: lokalizacja, po trzecie: lokalizacja. Atrakcyjna lokalizacja to często klucz do sukcesu całej inwestycji. Nie wolno w tej kwestii popełnić błędu.
Zdecydowanie najmniej ryzykowne jest kupowanie mieszkań z przeznaczeniem pod wynajem w dużych miastach, ośrodkach akademickich. Tam zawsze napływa dużo nowych osób: studentów, czy ludzi przenoszących się do dużych miast w poszukiwaniu atrakcyjnej pracy. Tu również swoje siedziby mają zagraniczne firmy, które często wynajmują mieszkania dla swoich pracowników wyższego szczebla. Jakie więc miejsca wybierać:
- pobliża uczelni (jeżeli chcesz wynajmować mieszkanie studentom),
- miejsca prestiżowe – takie jak starówka,
- centralne lokalizacje – posiadające zazwyczaj bogatą infrastrukturę i komunikację;
- miejsca dobrze skomunikowane.
Nie warto kupować mieszkań na obrzeżach miast, nawet jeśli cena będzie korzystna. Tam popyt na wynajmowanie mieszkań jest zdecydowanie mniejszy.
Unikaj też lokalizacji o niskim popycie na mieszkania (dzielnice nie cieszące się dobrą sławą, miejsca słabo skomunikowane).
Decydując się na konkretną lokalizację tak naprawdę w dużej mierze nakierowujesz się na konkretną grupę klientów.
Budynek i otoczenie
Istotny jest również ogólny wygląd budynku i otoczenia oraz bezpieczeństwo okolicy. Ładny budynek, korzystnie zagospodarowane otoczenie będą generowały wartość dodaną również dla Twojego lokalu.
Wielkość mieszkania
Najłatwiej wynająć dwupokojowe mieszkanie lub kawalerkę. Nawet, jeżeli dysponujesz większymi możliwościami finansowymi, rozważ, czy lepiej kupić dwa mniesze mieszkania, czy jedno duże. Małe mieszkania szybciej się wynajmują, krótsze są okresy pustostanów (każdy miesiąc w którym mieszkanie nie jest wynajmowane oznacza zmniejszenie rocznego przychodu o 1/12, przy jednoczesnym generowaniu kosztów – w postaci na przykład czynszu lokatorskiego). Mniejsze jest prawdopodobieństwo, że dwie kawalerki będą jednocześnie stały puste, niż jedno większe mieszkanie.
Piętro, układ mieszkania i funkcjonalność
Generalnie najtrudniej znaleźć klienta na lokale położone na parterze oraz na czwartym piętrze w bloku bez windy.
Warto zwrócić uwagę, czy wielkość pomieszczeń, ich układ, komunikacja pomiędzy nimi są korzystne, czy nie będzie problemów z aranżacją takich wnętrz.
Co może utrudnić korzystną aranżację wnętrz:
- pokoje przejściowe,
- wąskie, małe pomieszczenia,
- pomieszczenia zawierające zbyt dużo okien i drzwi,
- ciemne, słabo doświetlone pomieszczenia.
Kalkulacja inwestycji
Przed zakupem warto przeprowadzić analizę opłacalności inwestycji.
Podstawowe parametry jakie powinieneś uwzględnić przy kalkulacji:
- wielkość zaangażowanego kapitału (wraz z kosztami dodatkowymi zakupu nieruchomości, kosztem odpowiedniego zaaranżowania i wyposażenia mieszkania);
- sposób finansowania: środki własne, kredyt;
- analiza stawek za wynajem podobnych lokali w okolicy;
- „puste miesiące”, czyli czas na poszukiwanie klientów oraz na remonty i naprawy w lokalu;
- planowany okres zwrotu inwestycji;
Kalkulację postaraj się wykonać rzetelnie i realnie.